::: CAHİT ZARİFOĞLU ŞİİR ÖDÜLÜ'NÜN İLKİ BELLİ OLDU :::
     

 

 

 

Zarifoğlu Şiir Ödülü’nün ilki Ömer Erdem’e verildi.

Cahit Zarifoğlu Şiir ve Edebiyat Girişimi tarafından bu yıl ilki verilen Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü’nün sonuçları, dün yapılan yazılı bir açıklamayla duyuruldu.

Bu yılki ödül, şair Ömer Erdem’in “Yarım Ağaçlar” (Kitabevi Yayınları, 2002) adlı kitabına verildi. Jüri, Ömer Erdem’in Yarım Ağaçlar adlı kitabını, “dili sade ve ustaca kullanmadaki becerisi, dinç söyleyişi ve şiirinin arkaplanında kendini hissettiren dünyaya bakıştaki özgünlüğü” dolayısıyla, Cahit Zarifoğlu 2002 Şiir Ödülü’ne değer bulduğunu açıkladı. Cahit Zarifoğlu Şiir ve Edebiyat Girişimi sözcüsü Mustafa Ruhi Şirin tarafından yapılan yazılı açıklamada; Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Enis Batur, Prof. Dr. Abdullah Uçman, Prof. Dr. Turan Koç, Dr. Alim Kahraman ve Cevdet Karal’dan oluşan jürinin, ‘şiir kurmadaki yenilik çabaları ve dili kullanmadaki arayışlarını dikkate alarak’ Bünyamin K.’nın “Hiçbir Baloda Yokum” adlı kitabına da bir ‘Özel Ödül’ vermeyi kararlaştırdığı ifade edildi. Girişim’in açıklamasında, Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü’ne başvuran ya da aday gösterilen toplam şiir kitabı ve dosya sayısının 139 olarak gerçekleştiği belirtildi. Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü, Zarifoğlu’nun vefat yıldönümü olan 7 Haziran’da düzenlenecek bir törenle sahibini bulacak. Girişim grubunun bu yılki çalışma programında yer alan Cahit Zarifoğlu kitabı da önümüzdeki günlerde yayımlanacak.

Geçtiğimiz yıl, Cahit Zarifoğlu’nun vefatının 15’inci yıldönümünde, şairin ailesi, bir grup aydın, sanatçı ve akademisyen bir araya gelerek Cahit Zarifoğlu Şiir ve Edebiyat Girişimi’ni kurmuş ve şair adına bir ödül vermeyi kararlaştırmıştı.

'Yarım Ağaçlar' adlı kitabıyla 'Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü'nü alan Ömer Erdem, 1967 doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitiren şair, TRT İstanbul Televizyonu'nda çalışıyor. Edebiyat dergisi Kaşgar'ın editörlerinden olan Ömer Erdem'in Kitabevi Yayınları'ndan çıkmış üç şiir kitabı daha bulunuyor: Dünyaya Sarkıtılan İpler (1996), Mesafesi Kadar İnleyen Rüzgar (1997), Yitirişler (1998). Kültür–Sanat

08.05.2003

Ömer Erdem’in Yarım Ağaçlar adlı kitabıyla ilgili bir değerlendirmeyi okumak için tıklayınız...

 

 

zarifoğlu şiir ödülleri sayfası